close
Tanie Zaakwaterowanie
userad10
Reklama

Zabytkowy peron prawie gotowy! [FOTO]

  • Wydarzenia
  • Radio Sudety 24
  • date_range 2021-02-26
  • whatshot 397
Zabytkowy peron prawie gotowy! [FOTO]

Na dworcu kolejowym w Strzegomiu dobiegają końca prace związane z rewitalizacją zabytkowego peronu. Remont ma zakończyć się z początkiem marca br., jednak obiekt już robi wrażenie.

- Projekt był wymagający, ponieważ budynek znajdował się pod opieką konserwatora zabytków - wskazuje pochodzący ze Strzegomia Piotr Gadzina, współwłaściciel firmy realizującej zadanie.

Prace polegały na dokładnym odtworzeniu drewnianych detali peronu, z zachowaniem historycznych szczegółów oraz wprowadzeniu elementów oświetlenia i małej architektury.

- Najbardziej cieszy to, że inwestor podjął dobrą decyzję, związaną z rewitalizacją starego obiektu. Gdyby miała go zastąpić nowoczesna architektura, wówczas kompleks straciłby wartość historyczną - dodaje Piotr Gadzina.

Firma budowlana, która realizuje inwestycję ma spore doświadczenie w rewitalizacji obiektów kolejowych. Na swoim koncie mają remonty w Kamiennej Górze, Lądku Zdroju, Jedlinie Zdroju, Świdnicy, Zdrojowisku oraz Smolcu.

Remont peronu to jeden z etapów planowanego remontu całej stacji. Przypomnijmy, że 9 października 2019 roku, podczas briefingu prasowego, Krzysztof Golubiewski - członek Zarządu PKP S.A. zapewnił o przystąpieniu do modernizacji strzegomskiego dworca, a prace miały rozpocząć się w 2021 roku. Jak widać, udało się rozpocząć remont jeszcze w tym roku. Niebawem ma rozpocząć się rewitalizacja peronu I oraz reszty nieruchomości.

Stacja Strzegom została oddana do użytku 16 grudnia 1856 roku i jej pierwsza nazwa brzmiała Striegau. Dworzec kolejowy jest jednym z najstarszych tego typu obiektów na obecnych ziemiach polskich. 


Tagi: